Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!
"Dwa oblicza Gołogórskiego" - wystawa prac Mariana Gołogórskiego
Wystawa „Dwa oblicza Gołogórskiego” prezentuje szeroki przekrój działalności Mariana Gołogórskiego w zakresie szkła artystycznego - począwszy od ręcznie formowanych szkieł z okresu pracy w krakowskiej filii Instytutu Szkła i Ceramiki, poprzez szkła wykonywane w nieistniejącej już Hucie Szkła „Prądniczanka” czy w Hucie Szkła w Jaśle, aż po współczesne prace unikatowe, powstałe we współpracy z hutnikami Krakowskiej Huty Szkła. Ekspozycja pozwala na prześledzenie drogi twórczej Artysty oraz dostrzeżenie zmian, które ukształtowały go jako człowieka i projektanta.
Aleksandra Skorek, kuratorka wystawy
__________________________________
Marian Gołogórski - krakowski rzeźbiarz, malarz, projektant szkła artystycznego, mody i biżuterii artystycznej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował w pracowni Jacka Pugeta i Mariana Koniecznego; dyplom z rzeźby pod kierunkiem prof. Mariana Koniecznego otrzymał z wyróżnieniem w 1972 r. Właściciel jednej z najstarszych galerii prywatnych w Polsce, Autorskiej Galerii Mariana Gołogórskiego, działającej w Krakowie nieprzerwanie od 1983 roku. Współzałożyciel galerii sztuki współczesnej „Gołogórski-Rostworowski” (1982–1992) i fundacji „Bulwary Sztuki”. Odznaczony Medalem Solidarności, Medalem Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Złotą Odznaką ZPAP.
Marian Gołogórski wystawiał swoje prace na ponad 80-ciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, USA, Belgii, Danii i Bangladeszu. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Szkła w Sosnowcu, Muzeum Regionalnego w Jeleniej Górze i in. Jego prace należą również do licznych prywatnych kolekcji w USA, Niemczech, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Danii, Japonii i Kanadzie.
W 2022 Marian Gołogórski obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej.
__________________________________
Kuratorka wystawy: Aleksandra Skorek
Wystawa otwarta: 13 maja - 29 lipca 2022
Wstęp bezpłatny
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
www.krakow.pl