Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!
Sztuka do rzeczy - design w Krakowie ponownie na Lipowej!
6 i 20 listopada zapraszamy na warsztaty i spotkania w ramach projektu "Sztuka do rzeczy - design w Krakowie", w którym bierzemy udział już po raz czwarty! Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest szeroko rozumiana moda.
6 listopada, godzina 10.30
Warsztaty rozpoczną się od zapoznania młodych uczestników z modą czasów PRL. Zaprezentujemy prace najbardziej znanych polskich projektantów, zwrócimy uwagę na fasony, aplikacje, kolory. Następnie przyjrzymy się powstającym w tym samym okresie…szkłom. Artyści projektowali je tak samo, jak projektanci mody ubrania – opierając się na kolorze, fakturze i dekoracjach. Następnie uczestnicy warsztatów wybiorą z grupy szkieł krakowskich wzór, który zainspiruje ich do stworzenia projektu stroju. Luźny szkic będą mogli przenieść potem na szklaną szybkę za pomocą farb. Po zakończonym spotkaniu prace zostaną wręczone uczestnikom jako pamiątka z warsztatów.
Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat.
Czas trwania warsztatów: ok. 2 h
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacji mozna dokonywać mailowo: rezerwacje@lipowa3.pl lub telefonicznie: 12 423-67-90.
6 listopada, godzina 16.00
Wykład „Wiecznie młode ikony XX-wiecznego designu”
Aleksandra Skorek - historyczka sztuki, koordynatorka Krakowskiej Huty Szkła i wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych opowie
o najważniejszych projektach XX-wiecznego designu, które do dnia dzisiejszego są produkowane i cieszą się popularnością na całym świecie. W trakcie wykładu przypomniane zostaną m.in. słynny fotel „Vassily” Marcela Breuera czy ekstrawaganckie projekty mebli Salavadora Dalego. Część wykładu zostanie poświęcona modzie na kolekcjonowanie szkła i ceramiki z czasów PRL-u.
Link do wykładu: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_OWIwNWZmN2UtNjVmM...
Na kopmuterach stacjonarnych/laptopach nie jest potrzebne instalowanie aplikacji Teams, można brać udział w wydarzeniu poprzez przeglądarkę internetową. Instalacja aplikacji wymagana jest jedynie na urządzeniach mobilnych.
20 listopada, godzina 10.30
Warsztaty szklarskie dla dorosłych
Warsztaty rozpoczną się od pokazu ręcznego formowania szkła, w trakcie którego hutnicy przedstawią w jaki sposób tworzone są szkła użytkowe i dekoracyjne. Pokazowi będzie towarzyszył komentarz przewodnika, który przybliży uczestnikom technologię produkcji szkła oraz zasady jego projektowania. Po pokazie każdy z uczestników będzie miał możliwość wypróbowania swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza: wykona szklany wyrób, pracując na hutniczej ławeczce (będzie to mogła być np. szklana miseczka czy szklane zwierzątko). Po zakończeniu zajęć wykonane przez uczestników „dzieła” zostaną poddane procesowi odprężania i szlifowania i będą stanowiły dla nich pamiątkę z udziału w warsztatach. W trakcie tegorocznego spotkania zwrócimy szczególną uwagę na zagadnienia związane z modą na kolekcjonowanie szkieł epoki PRL-u.
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacji mozna dokonywać mailowo: rezerwacje@lipowa3.pl lub telefonicznie: 12 423-67-90.
20 listopada, godz. 16.00
Spotkanie z artystą i projektantem Marianem Gołogórskim
W trakcie spotkania Marian Gołogórski opowie o swoim dorobku artystycznym ze szczególnym naciskiem na projektowanie szkła i ubioru. Po spotkaniu uczestnicy wezmą udział w pokazie ręcznego formowania szkła, w trakcie którego hutnicy wykonają wzór projektu Mariana Gołogórskiego, według jego autorskich wskazówek.
Marian Gołogórski – krakowski rzeźbiarz, malarz, projektant mody i szkła, twórca biżuterii. Studiował na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom 1972). Pracę w krakowskiej filii Instytutu Szkła podjął w 1974 r. na stanowisku projektanta szkła artystycznego (do 1976 r. stworzył ok. 40 wzorów). W 1982 r. założył jedną z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Krakowie „Gołogórski – Rostworowski”. Od lat prowadzi autorską galerię przy ul. Grodzkiej. Zajmuje się rzeźbą warsztatową, malarstwem, projektowaniem szkła artystycznego, mody i biżuterii artystycznej. Jego dzieła wzbogacają zbiory kilku muzeów polskich oraz kilkuset prywatnych kolekcji na całym świecie.