Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

Wystawa prac Henryka Trebuni-Tutki - "Góry zaklęte w szkle" od 15 kwietnia przy Lipowej 3

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: PHP Startup: Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 394 z /includes/common.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int w element_children() (linia 6595 z /includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /includes/menu.inc).
15.04.16
03.06.16

Serdecznie zapraszamy na wyjątkową wystawę prac Henryka Trebuni-Tutki - twórcy ludowego, muzykanta, rękodzielnika, jedynego na Podhalu artysty rzeźbiącego w szkle. Wystawa otwarta od 15 kwietnia do 03 czerwca 2016 r.
 

HENRYK TREBUNIA-TUTKA (ur. 1932) – twórca ludowy, muzykant, rękodzielnik, jedyny na Podhalu artysta rzeźbiący w szkle. W 2002 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla kultury podhalańskiej”. Laureat „Marki Tatrzańskiej” w kategorii wyrobów i produktów rękodzielniczych (2011), laureat nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artyzm i kunszt rękodzielniczy wykonywanych rzeźb w szkle oraz długie lata pracy rękodzielniczej (2014). Wieloletni członek Związku Podhalan w Poroninie.

Wywodzi się ze starego zakopiańskiego rodu Trebuniów. Jego dziadem ze strony matki był słynny dudziarz, ikona kultury góralskiej, Stanisław Budza-Lepsiok zwany Mrozem, którego muzyki słuchali m.in. Jan Kasprowicz i Karol Szymanowski. Jego ojciec, Jan, także był muzykiem, podobnie bracia – Stanisław, Andrzej i najsłynniejszy z nich Władysław, multiinstrumentalista, malarz. Muzykują również jego dzieci i wnuki. Drugą po muzyce pasją Henryka Trebuni-Tutki jest rzeźbienie w szkle. Po raz pierwszy jego prace zostały wystawione w 1983 roku w Galerii Rzeźby w Warszawie. W swojej twórczości wykorzystuje motywy podhalańskie, ukazuje tatrzańską roślinność, krajobrazy, zwierzęta. Charakterystyczne dla jego prac są również sceny rodzajowe z życia górali.  

Henryk Trebunia - Tutka

Wernisaż